Helikon-Tex Map Pouch

Wędrując wiele razy po górach zawsze miałem problem z mapą. Nie było gdzie jej schować i po kilku dniach noszenia w kieszeni już nie nadawała się do ponownego użytku. Zacząłem szukać więc mapnika, który miałby możliwość zamontowania na pasie biodrowym w moim taktycznym plecaku, i oczywiście pasował do niego klimatem.

Znalazłem w końcu taki, który mógł spełnić moje potrzeby, i nie pomyliłem się. Skontaktowałem się z firmą Helikon-Tex aby przysłali mi go na testy. Po kilku dniach był już u mnie, za co bardzo im dziękuję. Musiałem poczekać jeszcze dwa tygodnie aż znów wyruszę na szlak.
Mimo paskudnej pogody postanowiliśmy z moją lepszą połową dojść na Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Niestety nie udało się zrobić zdjęć mapnika w pięknych górskich krajobrazach ze względu na deszcz i dużą mgłę. Dopiero przy zejściu do Szczawnicy rozpogodziło się, i była możliwość cyknięcia kilku fot.
W czasie wędrówki Map Pouch sprawdził się rewelacyjnie. Nie przemókł. Mapa dzięki wodoodpornemu pokrowcowi nadaje się do ponownego użytku.
To nie tylko mapnik, ale także pojemy admin pouch, który dawał mi wygodę dostępu do wszystkiego co potrzebne pod ręką w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Materiał z jakiego został wykonany to poliester oxford 600. Po zanurzeniu w wiadrze z wodą na 20 sekund przemaka. Jednak gdy na niego pada dobrze opiera się wodzie, nie przepuszczając jej do wnętrza.

  • Dostępne kolory: OD green, czarny i coyote.
  • Wymiary: wysokość 16 cm, długość 15 cm, 6,5 cm
  • Wymiary etui na mapę: wysokość 30 cm, długość 35 cm
  • Waga: 300 g

Bardzo miło ze strony producenta, że wraz z umieszczonym na tyle mapnika systemie MOLLE/PALS otrzymujemy dwa troki z zatrzaskami. Po zakupie od razu jest gotowy do troczenia na plecaku, lub kamizelce taktycznej.
Na froncie naszyto spory kawałek Velcro, który pomieści kilka naszywek. Po otwarciu klapy, ukazują się dwa przeźroczyste okna na dokumenty. Pod klapą znajduje się duża komora na notes, latarkę lub nóż, oraz trzy małe na długopisy. Mnie udało się tam zmieścić światło chemiczne.

Główna komora zamykana jest odwróconym, podwójnym zamkiem z wygodnymi trokami, ułatwiającymi obsługę w rękawiczkach. W jej wnętrzu również znajdziemy dwie pojemne kieszenie na różne drobiazgi. Metalowy oring na dole, służy do odprowadzania wody ze środka.
Etui na mapę zrobiono z grubej, wytrzymałej folii, obszytej taśmą z zamknięciem na rzep. Naszyto na niej dwa rzepy do stałego zamontowania w komorze. Ogólnie przy projektowaniu mapnika nie oszczędzano na Velcro 🙂 Zaskoczyła mnie szczelność etui pomimo tylu jego przeszyć. Wiele razy wyjmowałem je w deszczu podczas drogi i mapa do samego końca była sucha. W sumie cieszę się że lało bo mogłem go w pełni go przetestować. Test zaliczony na „piątkę”.
Map pouch wypchany po brzegi i zapięty przy pasie biodrowym nie przeszkadza podczas chodzenia.

Tak jak pisałem na początku nie jest to tylko pokrowiec na mapę, ale również świetnie przemyślany admin pouch na kamizelkę taktyczną z mnóstwem kieszeni, które pomieszczą potrzebny sprzęt, dokumenty itp. Zaletą jest też jego niska cena nie przekraczająca 50

Zostaje u mnie jako wierny towarzysz każdej następnej „taktycznej” wędrówki.

Tekst i zdjęcia by Alive