Za oknem ciągle pada deszcz, niedługo spadną pierwsze śniegi w związku z tym postanowiłem zadbać o moją kurtkę aby dzielnie stawiła czoła wszechmocnym siłom natury. Musimy pamiętać o tym, że kurtka to pewnego rodzaju zbroja, która chroni nasze ciało przed deszczem, wiatrem i chłodem.
Gdy zadbamy o swoją odzież turystyczną, będzie nam ona służyć bardzo długo. Najważniejszą częścią w tej kurtce jest membrana i to wlaśnie przez nią podczas prania musimy zachować szczególną ostrożność. Na rynku mamy kilka topowych firm oferujących rozmaite specyfiki do odzieży outdoorowej. Ja wybrałem produkty firmy Nikwax gdyż od kilku lat używam ich impregnatów to butów i jeszcze się nie zawiodłem. Kurtkę postanowiłem wyprać i przy okazji zaimregnować gdyż membrana co prawda nie przepuszcza wody ale materiał wierzchni Jacka Wolfskina Texapore O2 zaczął nasiąkać wodą.
Kurtki z membraną możemy prać maksymalnie w 40°C. W naszej pralce należy wybrać program do syntetyków oraz ustawić wolne obroty. Nie należy kurtki wirować. Pranie odzieży z membraną jest bardzo ważne gdyż brud na jej powierzchni zatyka pory przez co osłabia jej właściwości oddychające. Do prania nie używamy proszków można natomiast użyć delikatnych płatków mydlanych. Ja jednak wybrałem bezdetergentowe mydło w płynie Tech Wasch Nikwax.
Mam twardą wodę i w moim przypadku producent zaleca aby wlać do pralki 3 pełne nakrętki tego specyfiku. W celu impregnacji nie musimy czekać aż nasza kurtka po praniu wyschnie, dlatego przed ostatnim płukaniem należy wlać preparat do impregnacji TX.DIRECT Nikwax’a. Gdy nasza pralka zakończy pranie wyciągamy odzież i suszymy w stanie rozwieszonym. Po kilku minutach należy za pomocą wilgotnej szmatki usunąć pozostałe krople impregnatu. Moja kurtka teraz schnie i mam nadzieję, że jutro będzie padać abym mógł sprawdzić czy moje zabiegi cokolwiek dały.
Minął tydzień 🙂
Spodziewanego deszczu na drugi dzień niestety nie było… dopiero dzisiaj przyszedł większy deszcz i mogę zakończyć ten krótki artykuł.
Po impregnacji Nikwax w żaden sposób nie poprawi nam parametrów membrany ale w znacznym stopniu zmniejsza przesiąkliwość materiału wierzchniego, co widać na załączonych powyżej zdjęciach. Misja została zakończona sukcesem! TEXAPO2RE Jacka Wolfskina z pomocą Nikwaxa obroniło się przed wodą!