Domowe sposoby na ślizgające się buty – taktyczna Skarpeta VS pancerny Paracord

Mroźno wszędzie, ślisko wszędzie… co to będzie, co to będzie?

Wielkopolska została skuta lodem. Przypomina to trochę epokę lodowcową. Na polach i w lasach rośliny zamarzły i po lekkim dotknięciu rozsypują się na dziesiątki części, tak jakby były zrobione z kruchego szkła.

roslina6 roslina5 roslina4 roslina8 roslina7 roslina2 roslina3 roslina1

W mieście nie jest lepiej chodniki są oblodzone, gdzieniegdzie ktoś posypie popiołem lub piaskiem, który tak naprawdę niewiele daje. W poczekalniach do chirurgów ustawiają się kolejki ludzi z pęknięciami i załamaniami. Najwięcej jest pęknięć nadgarstków, gdyż ludzie przewracając się do tyłu, odruchowo podpierają się dłonią.

buty1

Kilka lat temu moim największym marzeniem było posiadanie butów, które nie ślizgają się na lodzie. Moja wiedza o podeszwach była znikoma a w internecie wszyscy wychwalali Vibram. Długo zbierałem na Asolo Power Matic 200GV, dwa lata później kupiłem okazyjnie Chirucę Gredos Supra GTX. Oba modela mają dość agresywny bieżnik, niestety po lodzie jadą jak po maśle.

buty2

Poniżej przedstawię dwa sposoby na dozbrojenie Waszego obuwia w „anty ślizgacze” domowej roboty.

Na pierwszy ogień poszedł paracord oraz wędkarskie kółka łącznikowe.

buty3

Czas pracy – 10 minut, na pewno można to zrobić lepiej jednak przy -15 i kilkunastu słowach na „k” (wysmykujące się ze zmarzniętej dłoni, kółeczka potrafią nieźle #@&*$) dałem sobie spokój i pozostałem przy takim prowizorycznym oplocie.

buty5

Moja ocena:

  • design + 7 do lansu
  • działanie – coś tam hamuje jednak różnica pomiędzy samą podeszwą jest niezauważalna. Raczej efekt placebo.

Następnie przyszła pora na patent mojej babci, z którego się zawsze śmiałem. A mianowicie na starą skarpetę!

buty4

Czas pracy – kilka sekund, moja skarpeta niestety była za mała, lepiej zastosujcie taką kilka rozmiarów większą 😉

buty6

Moja ocena:

  • design – hmmm -10, strasznie obciachowo to wygląda. Lepiej dobrać skarpetę w kolorze obuwia. Być może wówczas mniej będzie się to rzucać w oczy.
  • działanie – byłem mile zaskoczony, to szare ustrojstwo ma bardzo dobrą przyczepność. Wystarczy, że złapie odrobinę śniegu i błyskawicznie hamuje. Z czystym sumieniem  wystawiam 5+

buty7

Jest wiele innych sposobów na ulepszenie naszego obuwia np. podklejenie papierem ściernym, plastrem czy wykonanie onucy. Ja przetestowałem dziś dla Was te dwa powyższe sposoby. A jak to działa na żywo możecie zobaczyć na filmiku. (jest to mój youtubowy debiut więc się nie nabijajcie) 😉

YouTube Preview Image