Granger’s – czyszczenie i impregnacja odzieży z membraną GORE-TEX

Pomimo leżącego śniegu, zima pomału dobiega końca. Moja kurtka Primavera Triclimate Jacket z firmy The North Face przez okres jesienno-zimowy nieco się zabrudziła. Postanowiłem przywrócić jej pierwotną świetność przy użyciu preparatów stosunkowo nowej na naszym rynku firmy Grander’s

Do czyszczenia kurtki wybrałem środek Grander’s Cleaner oraz impregnat Grander’s Proofer. W przeszłości aby uzyskać najlepszy efekt wodoodporności należało utrwalić odzież procesem cieplnym. Obecnie do tego celu nie musimy używać żelazka.

Na zdjęciach nie widać tak dokładnie zabrudzeń ale w rzeczywistości kurtka była bardzo brudna. Czerwony kolor szybko się brudzi nawet od wieszania na wieszaku 😉 Wszystko to powoduje zanik własności woododpornej warstwy DWR (Durable Water Repellent).

W efekcie kurtka zaczyna wchłaniać wodę co powoduje zmniejszenie oddychalności materiału oraz pogarsza komfort i własności użytkowe produktu. Producent zapewnia, że środki usuwają zabrudzenia, tłuszcze oraz plamy, nie uszkadzając przy tym warstwy DWR, dzięki czemu kurtka staje się jak nowa. Ja jednak nie do końca zaufałem firmie i przed włożeniem do pralki przeczyściłem widoczne na zdjęciach zabrudzenia Białym Jeleniem używając do tego celu miękkiej szczoteczki. Zabieg ten może usunął z 10% zabrudzeń ale moim zdaniem warto to zrobić.

Po szczotkowaniu wrzuciłem kurtkę do pralki. Należy pamiętać aby pozapinać wszystkie suwaki i rzepy! Jest to bardzo ważne, gdyż podczas prania rzepy przyczepią się do wewnętrznej siateczki kurtki i zmasakrują ją totalnie.

  • Zaczynamy czyszczenie od Granger’s Cleaner:

Środek zalecany jest do prania odzieży Gore-Tex, eVent i innych oddychających, wodoodpornych tkanin.

Do pralki wlewamy 1 pełną nakrętkę owego specyfiku. W takiej ilości środka możemy wyprać jedną kurtkę lub dwie termoaktywne koszulki. Ustawiamy program prania na odzież syntetyczną oraz wybieramy wolne obroty. Środki czyszczące Granger’s działają już od temperatury 30 stopni Celsjusza. Jeżeli metka na to pozwala odzież możemy wysuszyć w suszarce bębnowej.

Po praniu i płukaniu, zniknęło jakieś 90% zabrudzeń. Postanowiłem kurtkę wysuszyć, gdyż na mokrej ciężko to było ocenić. Po wyschnięciu powtórzyłem proces z Białym Jeleniem.

  • Teraz czas na impregnację środkiem Granger’s Proofer:

Ponownie zapinamy wszystkie suwaki i rzepy. Ustawiamy pralkę na cykl prania na ciepło i płukanie. Wlewamy do środka szuflady 2 pełne nakrętki na 1 kurtkę lub 3 pełne nakrętki na 2 kurtki. By zwiększyć trwałość powłoki, możemy wysuszyć kurtkę bębnowo na wolnych obrotach.

Po impregnacji z kurtki zeszły wszystkie zabrudzenia, została tylko małą plamka po smarze na plecach, która powstała prawdopodobnie od zapinania pasów w aucie. Pomimo plamki środki Granger’s podołały zadaniu. Kurtka jest czysta, powłoka zewnętrzna nie chłonie wody.

Żabka w logotypie wzbudziła moje zainteresowanie już przy pierwszym kontakcie z produktami tej firmy. Stworzenia te żyją na naszej planecie ponad 250mln lat, zamieszkują różnorodne habitaty, zarówno lądowe, jak i wodne. Znakomicie przystosowały się do zmiennych warunków środowiskowych. Podsumowując produkty Grander’s poradziły sobie z zabrudzeniami i przygotowały kurtkę do działań w terenie w którym od wieków doskonale radzą sobie żaby.