Nalgene Oasis – Manierka 1QT

Manierka Nalgene Oasis… czyli wymienił stryjek siekierkę na kijek.

Dawno nie było recenzji a dysk pęka w szwach od nadmiaru zdjęć, zatem czas zabrać się do roboty. Na poniższych fotografiach zobaczycie trochę śniegu a to dlatego, że nie potrafię opisać sprzętu po tygodniu użytkowania. Większość gadżetów musi pochodzić ze mną dłużej abym mógł obiektywnie o nich pisać.

nalgene0

Człowiek w zależności od organizmu może żyć bez jedzenia około 30-40dni, jednak wodę musimy dostarczać na co dzień. Hasło reklamowe mojej ulubionej firmy Camelbak „Hydrate or Die” ma w sobie sporo prawdy, gdyż nasz organizm szybko się odwadnia i bez wody w upalne dni po około 3-4 dniach UMRZEMY!

nalgene10  nalgene1

nalgene2  nalgene3

Nalgene Oasis jest wzorowana na starej, poczciwej manierce US Army 1QT, której osobiście nienawidzę. Ten sprawdzony na każdej długości geograficznej model, używany przez wiele armii na świecie nigdy mi nie pasował.

W sumie kłamię… 20 lat temu ten sprzęt był OK. Za dzieciaka nie przeszkadzało mi śmierdzące, pochłaniające zapachy tworzywo, ale wtedy byłem prawdziwym twardzielem i ta manierka dodawała mi +10 do lansu. Z upływem lat stałem się bardziej delikatny i plastikowy zapach z manierki coraz bardziej mi przeszkadza, w dodatku stara butelka nie jest przeźroczysta i tak naprawdę nigdy nie wiemy co tam się w środku żyje.

nalgene4  nalgene5

nalgene6

Model Oasis został wykonany z wolnego od bpa Tritanu. O właściwościach tego materiału możecie przeczytać w teście butelki Nalgene 32 oz, która świeci w ciemności. W skrócie tworzywo to jest bardzo wytrzymałe i odporne na działanie temperatur od -40°C do  +100°C . Bez obaw możemy myć butelkę w zmywarce, wystawić ją na promienie słoneczne i pozostawić na mrozie.

nalgene11

Na początku mojej recenzji napisałem, że wymieniłem „siekierkę na kijek” a to dlatego, że po zakupie owej butelki w sklepie karaluch.com.pl zabieram ją ze sobą praktycznie wszędzie i całkowicie wyparła ona „wypasiony” model Nalgene 32oz.

Dlaczego?… Chyba głownie z sentymentu do starego modelu 1QT. Ma ona co prawda mniejszy wlew, który może zamarznąć, ciężko się przez niego wpycha śnieg, dłużej nabiera wodę itp. Ale mówcie co chcecie, moim zdaniem mniejszy wlew ma swoje zalety. Z szerokiego oblałem się wielokrotnie, głownie gdy nie miałem przy sobie Splash Guarda.

nalgene7

nalgene8  nalgene9

Do manierki pasują pokrowce LC2, które możecie kupić za grosze praktycznie w każdym kamuflażu. Powyżej porównanie z innymi butelkami, które posiadam Camelbak Better Bottle Insulated oraz Nalgene 32oz.

Kształt Nalgene Oasis bardziej mi odpowiada, gdyż dobrze leży w dłoni, kształtem przypomina nerkę, przytroczona do pasa lepiej układa się na plecach i ma militarny klimat, którego pozostałe modele nie mają.

Podsumowując, jest to bardzo dobry produkt za niewielkie pieniądze, kosztuje ona około 40zł i posłuży Wam przez długie lata. Minusem jest czyszczenie, warto zaopatrzyć się w szczotkę do butelek, którą trzeba się trochę nagimnastykować. Tworzywo jednak jest przeźroczyste, więc każdy sobie z tym poradzi.