Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting 2014

W dniach 4-6 kwietnia 2014 r. odbyła się piąta edycja targów EXPOHunting, dobrze już znanych w środowisku myśliwych. Z roku na rok targi te stają się coraz bardziej popularne a przez to przyciągają do Sosnowca coraz więcej wystawców oraz myśliwych i sympatyków myślistwa całej Europy. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 160 wystawców z 14 krajów.

Na odwiedzających targi czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów i wystawców min. wystawy trofeów myśliwskich, pokazy mody myśliwskiej, pokazy wabienia jeleni i koncert sygnalistów, pokaz psów myśliwskich i ptaków drapieżnych. Dodatkowo uczestnicy targów mogli wziąć udział w wielu konkursach np. z wiedzy myśliwskiej.

_MG_9724  _MG_9497

_MG_9607  DSC_0068

DSC_9549  DSC_0184

Osoby wolące praktykę niż teorię mogły sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanej strzelnicy pneumatycznej lub strzelnicach łuczniczych i laserowych. Dla wszystkich chętnych Magazyn SEZON przygotował dwa konkursy strzeleckie: „Wielobój Magazynu SEZON”, który składał się ze strzelania z broni pneumatycznej, z łuku oraz na strzelnicy laserowej oraz konkurs „Trafiony – Nagrodzony”, który odbywał się na strzelnicy pneumatycznej. Muszę przyznać, że strzelanie z profesjonalnego łuku bloczkowego było bardzo ciekawym doświadczeniem i chętnie je kiedyś powtórzę.

Z roku na rok można zaobserwować wzrost zainteresowania łucznictwem i jego zastosowaniem w myślistwie. W Polsce polowania z łukiem nie są jeszcze dopuszczane ale w innych europejskich państwach już tak. Możliwość takiego polowania powoduje rozwój firm związanych z łucznictwem, co widać na targach, gdzie pojawia się coraz więcej producentów sprzedających łuki, strzały i inne akcesoria łucznicze.

DSC_0048  DSC_0071

Firma JVD Outdoor zaprezentowała, oprócz łuków i akcesoriów łuczniczych, także kusze myśliwskie. Niestety w przeciwieństwie do łuku na posiadanie kuszy potrzebne jest pozwolenie a co za tym idzie trzeba odbyć kurs, zrobić badania psychologiczne i zdać egzamin. Udało mi się porozmawiać na temat kusz i ich zastosowania w myślistwie z bardzo miłym holendrem – przedstawicielem firmy JVD. I muszę przyznać mu wiele racji. Polowanie zarówno z łukiem jaki i kuszą jest dużo bardziej wymagające niż polowanie z bronią palną. Aby oddać skuteczny i etyczny strzał należy podejść zwierzynę na odległość od kilkunastu do kilku metrów, co jest niełatwym zadaniem. Dodatkowo kusza i łuk nie wywołują tyle hałasu co broń palna. Kusza nie wymaga również sporego wysiłku fizycznego podczas celowania jak w przypadku łuku.

DSC_0195

Oczywiście na tak dużej imprezie nie mogło zabraknąć firm zajmujących się produkcją i sprzedażą broni palnej, tak dobrze znanej polskim myśliwym. Na targach EXPOHunting znajdowały się stoiska przedstawicieli wszstkich wiodących firm produkujących broń palną do celów łowieckich a także bardziej lub mniej znanych producentów amunicji, lunet, lornetek, latarek, noży, ubrań myśliwskich i wielu innych elementów wyposażenia myśliwego. Myśliwi mogli również zobaczyć jakie nowości przygotowali producenci na rok 2014.

DSC_9547  DSC_0086

DSC_0200  DSC_0073  DSC_0254

Osobiście bardzo zaciekawiły mnie dwa rodzaje broni, które można było podziwiać na targach. Pierwszy to sztucer o kalibrze .700 Nitro Express zaprezentowany przez austriacką firmę Hambrusch. Drugi to trzylufowa strzelba śrutowa Akkar Mammut o kalibrze 12 lub 20.

DSC_0130 DSC_9528

DSC_9520 DSC_9515

Tekst: Michał Łaski, zdjęcia: Michał Łaski i Małgorzata Bednarz.

Więcej zdjęć na blogu: www.lasky.ownlog.com