Latarka MacTronic MX142L-RC Black Eye

Przeszło miesiąc temu otrzymaliśmy od firmy MacTronic nowy na naszym rynku model latarki Black Eye.  O tej porze roku noc zapada szybko więc towarzyszyła mi ona podczas moich wędrówek niemal codziennie. Myślę, że po tym czasie mogę napisać krótką recenzję oraz kilka spostrzeżeń.

Jak zapewnia producent MX142L-RC Black Eye to najmocniejszy model z rodziny MX. Wyposażono ją w diodę Cree XM-L U2 LED, latarka mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów generuje światło o mocy aż 780 lumenów.  Niestety nie mieliśmy jak tego sprawdzić. Linia MX została stworzona z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Producent deklaruje w instrukcji przeznaczenie dla policjantów, strażaków czy pracowników ochrony, ale nikt nie powiedział, że nie przyda się również cywilnemu użytkownikowi.

Dane odnośnie trybów świecenia:

 • czas świecenia do 90 minut w trybie 100%,
 • do 3h w trybie 50%,
 • do 10h w trybie 10%,
 • do 10h w trybie S.O.S.,
 • do 3h w trybie pulsacyjnym

 

Po otrzymaniu paczki od kuriera zaskoczył mnie rozmiar opakowania, myślałem, że to będzie raczej mały blister. Latarkę zapakowano w czarne, sztywne, tekturowe pudełko. Na środku pokrywy widnieje biały napis Black Eye oraz oznaczenie modelu. Wnętrze skrywa elementy zestawu rozmieszczone z dala od siebie w miękkiej gąbce, która zapobiega uszkodzeniu towaru podczas transportu. Na pierwszy rzut oka całość robi bardzo dobre wrażenie.

 

W pudełku znajduje się:

 • latarka Black Eye / MX142L-RC
 • akumulator litowo-jonowym 18650 o pojemności 2200mAh
 • smycz na rękę
 • ładowarka sieciowa
 • ładowarka samochodowa

Trochę szkoda, że mamy dwie wtyczki i tylko jedną ładowarkę. Muszę dokupić dodatkową aby mieć jeden zestaw w aucie a drugi w domu, gdyż na chwilę obecną pomimo pozostawienia wtyczki w samochodzie i tak muszę przenosić ładowarkę. Latarkę zasilamy akumulatorem litowo-jonowym 18650, który stanowi ekwiwalent dwóch baterii Cr123. Jest to  ogniwo o potężnej pojemności i napięciu doskonale pasującym do wymaganych przez nowoczesne diody LED. Żywotność wynosi od 500 do 600 ładowań a czas ładowania od 4-6 godzin. Na wszelki wypadek dobrze jest się zaopatrzyć w dodatkowy akumulator, który będziemy nosić ze sobą jako zapasowy.

Black Eye / MX142L-RC jak większość latarek na rynku została wyprodukowana z wytrzymałych i lekkich stopów aluminium lotniczego anodyzowanego na kolor czarny. Producent nie dołączył futerału, możemy dokupić go jednak oddzielnie. Latarkę przenosiłem głównie w plecaku. Stwierdzam, że powłoka jest trwała, gdyż oprócz latarki nosiłem luzem klucze, multitoola itp. drobiazgi i nie zauważyłem żadnych większych otarć. Specjalna konstrukcja głowicy umożliwia zbicie szyby lub delikatne uszkodzenie zombiaka w sytuacji awaryjnej.

 

 

Latarka spełnia normę IP65 oznacza to, że jest pyłoszczelna oraz odporna na strumień wody. Radełkowanie w korpusie zostało wykonane na wysokim poziomie i znacznie poprawia uchwyt zarówno w mokrej dłoni jak i w rękawicach. Black Eye posiada 5 trybów świecenia: maksymalny, średni, niski, SOS oraz stroboskop. Producent umieścił 2 szerokie otwory na linkę, ich wewnętrzne krawędzie są ostre, nie zostały sfazowane, przez co linka niestety już się przetarła. Myślę, że warto to poprawić w kolejnym modelu. Gumowy włącznik został umieszczony głęboko dzięki temu bez problemu możemy postawić latarkę na ogonie.

 

 

Małe testy terenowe:

Miałem spore problemy z wykonaniem dobrych zdjęć nocnych. W Wielkopolsce były ciągle mgły i zimne światło latarki tworzyło białą ścianę. Standardowo świeciłem w kierunku lasu oddalonego o około 180m. Trudno jest ocenić zasięg podczas mglistych nocy. Uzupełnię recenzję o lepsze zdjęcia gdy tylko warunki na to pozwolą. Na chwilę obecną spadł śnieg i jest jasno jak w dzień. Podsumowując myślę, że o Blak Eye śmiało można powiedzieć, iż jest to niewielkich rozmiarów szperacz. Głowica o szerokości 46mm oraz paraboliczny reflektor daje bardzo szerokie światło o silnym centralnym hot spocie. Odpalając tę latarkę zamieniamy noc w dzień. Miłym dodatkiem jest fluorescencyjna uszczelka umieszczona wewnątrz głowicy, dzięki której łatwiej zlokalizować latarkę w namiocie.

Dziękuję firmie MacTronic za przekazanie latarki do opisu.

 


 • Fir3

  ultrafire lepsze, najmocniejsza ma ponad 9000 lm, aktualnie najmocniejsza latarka na rynku, do kupienia np na dx.com