VertX – nowe spodnie, stary temat

Przez ostanie dni testowaliśmy nowe spodnie firmy VertX. Pomijając całe zadęcie związane z firmą, pochodzeniem marki, itd. przedstawiamy kilka naszych praktycznych uwag i spostrzeżeń.

Spodnie są uszyte poprawnie i jakość jest porównywalna do spodni 5.11. Na splocie materiału widać drobne wady splotu choć zauważalne tylko przy dokładnych oględzinach, tak samo jak w przypadku spodni 5.11. Nie dość tego na krótkich spodniach dopatrzyłem się skazy na materiale. Takie same trafiały się w znacznie tańszych spodniach 5.11 i LAPG Operator.

Spodnie nie są dopasowane i na osobach szczupłych wyglądają porównywalnie do spodni 5.11 tactical czy LAPG Operator. Na osobach o krępej budowie ciała leżą lepiej.
Rozmiarówka zgadza się z ogólnie przyjętymi wymiarami jeansowymi, ale jest jakby troszkę dłuższa i troszkę szersza (mnie więcej +1.5 cm)

Kieszenie – bardzo dobrze zaprojektowane, szczególnie boczne cargo z małą kieszenią w środku – sama wygoda. Standardowe kieszenie OK, ale dla osób praworęcznych zamek ukrytej kieszeni może wadzić o nóż noszony na klipsie po prawej stronie. Kwestia przyzwyczajenia albo niedomykanie do końca tej kieszonki. Dla osób lewo ręcznych – wszystko idealnie. Głębokość kieszeni jest dobrze dobrana, podcięcie układające nóż – bardzo dobre rozwiązanie.

Szlufki dość szeroko rozstawione, przy noszeniu kabury trochę za szeroko, broń może mieć tendencję podjeżdżania w górę podczas wyciągania, więc warto mocniej zaciskać pas. Standardowe pasy używane z kaburami 1,5″ pasują ze sporym luzem więc 1,75″ też powinny pasować choć nie mieliśmy pod ręką takiego żeby sprawdzić.

Spodnie są dość drogie w PL z przesyłką trzeba liczyć prawie 200 zł. Podobnie w USA są nieznacznie droższe od spodni 5.11 i podobnych. Pytanie czy są warte tej ceny? Na pewno tylko dla osób które potrafią docenić taktyczność i nowości w tym temacie. Czy materiał z niewielką domieszką lycry będzie trwalszy niż bawełna w spodniach 5.11, pokaże czas. Raczej nie zrobią wrażenia na Waszych dziewczynach czy żonach więc metkę lepiej szybko wyrzucić 😉

YouTube Preview Image

Dodajemy zdjęcia VertX w akcji na Otwartych Mistrzostwach Gdańska – 2011, w których braliśmy udział. Były to zawody pistoletowe, rozgrywane według przepisów IPSC / Pistolet Dynamiczny.

Tekst by RS


  • Piotrek

    Mam te spodnie w MC. Drogie prawda, ale nie są to „marchewy” jak to jest w przypadku spodni w kroju ACU – dla mnie się w nich wygląda jak pajac. Jeśli ktoś mocno nie cierpi zwężających się nogawek tak jak ja to szczerze polecam.