Mistrzostwa Polski Ligi Sportera – 3 Gun pod Poznaniem

Dzisiaj krótka relacja z bardzo interesujących zawodów które odbyły się 15 i 16 sierpnia 2012, w Podstolicach. Były to zawody z serii Mistrzostw Polski Ligi Sportera.

W kilku słowach – są to zawody dynamiczne, w których zawodnik korzysta z trzech rodzajów broni: karabinu, strzelby i pistoletu. W zależności od toru, wymagane jest użycie dwóch lub wszystkich trzech rodzajów broni. Zawody mają bardzo taktycznego ducha, co stanowi dodatkową atrakcję dla zawodników. Widać to szczególnie po przeróżnych taktycznych strojach które każdy wybiera wg własnego upodobania. Inwencję w ubiorze zawodników, ograniczają w pewnym stopniu przepisy, ale mimo to pozostawiają duże pole do popisu. Można stosować, a nawet jest to pożądane, akcesoria takie jak kamizelki taktyczne, kabury udowe, ładownice itp. Oczywiście również to regulują przepisy, które jasno określają np. jakie rodzaje kabur są dopuszczone, jaka jest minimalna i maksymalna ilość magazynków i amunicji, którą zawodnik zawsze musi mieć na sobie, bez względu na to czego będzie potrzebował na danym torze.

Wszystkie zasady bezpieczeństwa odnośnie budowy torów, procedury przebiegu i konfiguracji sprzętu określa Regulamin Ligi Sportera. Powoduje on również, że zawody te są bardzo rygorystyczne pod względem bezpieczeństwa jak i wymagające pod względem umiejętności jakie powinien prezentować startujący zawodnik.

Tegoroczne Mistrzostwa odbyły się na strzelnicy w Podstolicach koło Wrześni (niedaleko Poznania). Niewielki, za to bardzo malowniczo położony obiekt posłużył do ustawienia 8 torów na których rozegrane zostały Mistrzostwa. Ekipa ZZ towarzyszyła zawodnikom podczas pierwszego dnia zawodów w tzw. prematchu. Szczególne wrażenie robiła mnogość różnych modeli broni, która towarzyszy zawodnikom podczas zawodów. Można było wypatrzeć wiele ciekawych egzemplarzy i poobserwować je w akcji. Sam przebieg zawodów jest dość podobny do tego spotykanego w innych zawodach dynamicznych, choć na pewno przez swoją specyfikę mogą być dla wielu bardziej wymagające.

A co zrobić żeby móc wystartować w tego typu zawodach? Przede wszystkim należy znać przepisy LS i posiadać pewien poziom umiejętności pozwalający na bezpieczny i zgodny z przepisami start w zawodach. Potrzebna jest też broń, na którą uzyskać pozwolenie nie jest łatwo, szczególnie na potrzebny komplet. Niektóre kluby strzeleckie zapewniają swoim członkom broń wystarczającą do podjęcia współzawodnictwa w takich zawodach. Umożliwiając w ten sposób spróbowania swoich sił strzelcom, nie posiadającym własnej broni długiej. Klubów takich jest jednak niewiele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst RS, zdjęcia KnockeR