KA-BAR – „Zombie Killer”

Spółka Tidioute Cutlery Company swoje pierwsze sztućce wykonała i sprzedała w 1898r. Można przyjąć tę datę jako początek historii  KA-BAR. Firma na dobre rozkręciła się podczas II Wojny Światowej dostarczając noże pod marką Ka-Bar do U.S. Marine Corps. Noże przyjęły się nie tylko wśród Marines, lecz również wraz z ich rosnącą popularnością zostały zaadoptowane przez Armię, Marynarkę Wojenną, Straż Graniczną oraz Jednostki Podwodne.

Z uwagi na popularność Ka-Barów w 1952r. dyrektorzy firmy zdecydowali się porzucić na zawsze nazwę korporacji Union Cutlery przyjmując nazwę Ka-Bar Cutlery, Inc. Tak wygląda bardzo skrócona historia KA-BAR. Od czasu przyjętej daty powstania firmy minęło przeszło 100 lat. Na tegorocznych targach SHOT Show KA-BAR przedstawił swoje nowe noże przeznaczone do walki z Zombie! Jak widać czasy się zmieniają 😉

Jest to seria tanich noży, model “Acheron” skeleton jako jedyny nie ma zielonych, toksycznych okładzin, ma on kosztować jedynie 11.70$.

Dobra wiadomość dla tych, którym nie przypadnie do gustu kolor zielony. Wszystkie noże z serii „Zombie Killer” w zestawie będą miały dołączone wymienne czarne okładki.

źródło: www.militarytimes.com

Noże opisałem jako ciekawostkę, która powinna zainteresować wszystkich łowców zombie. Osobiście żaden mi się nie podoba… no może ten mały folder byłby fajnym gadżetem ale nie przepadam za ostrzem w stylu TANTO.

O nowościach z SHOT Show 2011 dowiesz się więcej na naszym forum.


  • anonim

    Hm… tak patrzę… patrzę… i wiem! To są zabawki w sam raz dla kogoś kto chce nóż na zombie! Tanie, niepraktyczne a i tak się sprawdzą! np ten ostatni z prawej wygląda na specjalnie zaprojektowany do odcinania jednym cięciem kończyn i głów! A tanto wbite w czaszkę? Cudowny widok! Inne zombie zesrały by się ze strachu i uciekły!