Bear Grylls – Szkoła przetrwania kultowy poradnik survivalowy

Na rynku pojawił się nowy podręcznik survivalu i z ciekawości go kupiłem.  Książkę napisał „Bear Grylls – człowiek legenda, znany z kultowego programu Discovery. Przeszedł sito selekcji brytyjskich oddziałów specjalnych, wspiął się na Mount Everest i przetrwał w najbardziej niegościnnych regionach Ziemi.”

Książka rozpoczyna się cytatem „Nigdy nie mów, że to koniec, jeśli wciąż jeszcze żyjesz” Lord Robert Baden-Powell i taką właśnie postawę prezentuje Bear Grylls. Autor na świecie ma tyle samo zwolenników co przeciwników, osobiście nie jestem jego wielkim fanem ale czasami lubię popatrzeć na jego wyczyny. Wracając do książki to za 39,90zł otrzymujemy 256 stron, twardą oprawę i niezły papier.

Co do zawartości to moim zdaniem jest to na chwilę obecną najlepszy, dostępny na rynku poradnik survivalu, który można kupić za rozsądne pieniądze. Książka „SAS szkoła przetrwania”, którą napisał John Wiseman oraz „Podręcznik sztuki przetrwania” Raymonda Mearsa nie są niestety już wydawana a na portalach aukcyjnych kosztują grube pieniądze. Książka Beara różni się od nich tym, że jest bardziej współczesna i taka survivalowo turystyczna. Między innymi dowiemy się z niej jak:

 • używać narzędzi, które ratują życie
 • rozbić obóz w terenie
 • rozpalić ognisko i podtrzymać ogień
 • przygotować, ugotować i przechowywać jedzenie
 • rozpoznać, wytropić i śledzić dziką zwierzynę
 • opatrzyć rany jak ratownik medyczny!

Książka zawiera 10 rozdziałów a każdy z nich kończy się opowieścią przy ognisku snutą przez Beara podobną do tych, które często słyszymy w programie. Dzięki tym opowieścią książka nie jest tylko suchym poradnikiem ale miło się ją czyta i można poczuć ducha przygody. Ogólnie nie chcę na siłę się czepiać i wyszukiwać błędów, książkę na pewno warto dołączyć do swojej biblioteczki. Bear dedykuje ją głównie skautom ale i starzy wyjadacze znajdą w niej coś dla siebie. Podsumowując jest to dobra książka, od której warto zacząć przygodę z survivalem, gdyby każdy ją przeczytał a zdobytą wiedzę przećwiczył to zdecydowanie zwiększyłby swoje szanse na przetrwanie w sytuacji kryzysowej. Do głębszych przemyśleń na temat książki zapraszam na forum Zombie Zone

 • najniższa cena w sieci: 31,00zł
 • Cena rynkowa: 39,90zł
 • Oszczędzasz: 8,90zł
 • DARMOWA WYSYŁKA TYLKO DO 5 GRUDNIA!

Szkoła przetrwania. Kultowy poradnik survivalowy


 • Właśnie ją, zacząłem czytać i określenie „survivalowo-turystyczna” nieźle tu pasuje, ale ja jako początkujący kanapowy survivalowiec kilka ciekawych rzeczy się już z niej dowiedziałem, np. dlaczego kładąc się spać do śpiwora należy się rozebrać do bielizny, choć co do nie których rzeczy na których się trochę lepiej znam czuję niedosyt potraktowania tematu po łebkach. Krótko mówiąc książka dla początkujących, ale lekko i przyjemnie się ją czyta.

 • Z tytułem masz rację! Zresztą sam Bear napisał, że książka skierowana jest dla skautów a to nie są stare i doświadczone osoby 😉 Na rozpoczęcie przygody z naturą książka jest idealna… technik survivalowych nie ma w niej za dużo ale też nikt przynajmniej sobie krzywdy nie zrobi.

 • valerii

  Spróbujcie rozpalić ogień krzesiwem ;]
  cierpliwość, cierpliwość….wytrwałość
  Szybko się czyta no i ukazała się już 2 część więc można porównać.

 • darek

  czytam właśnie ta książkę można się wiele dowiedzieć ale niektóre informaje są opisane bardzo ogólnie…miło się czyta i łatwo przyjmuje wiedzę,polecam zaciekawionym (warto kupić) polecam