CDC – Przygotuj się na Zombie Apokalipse!

Jakiś czas temu Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób – CDC opublikowało na swojej stronie wpis o  zombiozie. Artykuł rozpoczynał się od słów „Jest wiele rodzajów zagrożeń, na które nie możemy być przygotowani. Weźmy na przykład apokalipsę zombie”

Następnie było krótkie wprowadzenie o tym kim są Zombie i dlaczego zjadają mózg. Akcja odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Od rana było głośno o tym w radiu i w TV… szkoda tylko, że nikt nie wspomniał wtedy o Zombie Zone, które robi to samo w Polsce od przeszło roku. Zainteresowanie tematem było tak duże, że nie udało mi się wówczas wejść na stronę CDC prawdopodobnie z powodu przeciążenia serwerów.

CDC podało krótką listę niezbędnych rzeczy, które należy przygotować:

 • woda – 1 galon na osobę dziennie
 • żywność – z długim terminem ważności
 • leki – w tym na receptę i bez recepty
 • narzędzia i akcesoria – (nóż, taśma, zasilane bateryjnie radio, itp.)
 • środki sanitarno higieniczne – (wybielacz, mydło, ręczniki itp.)
 • odzież i pościel – ubrania dla każdego członka rodziny
 • ważne dokumenty – (kopie prawo jazdy, paszport, akt urodzenia itp.)
 • środki pierwszej pomocy – środki do opatrywania ran powstałych w wyniku skaleczeń, gdyż gdy ugryzie nas Zombie to nic nam to nie da!

Kiedy mamy już to wszystko przygotowane należy usiąść z rodziną i opracować plan działania!

 1. Określ rodzaj zagrożeń, które mogą wystąpić w danym obszarze. Ponadto Zombie Apokalipsa, może obejmować powodzie, tornada, czy trzęsienia ziemi. Jeśli nie jesteś pewien skontaktuj się z lokalnym Czerwonym Krzyżem aby uzyskać więcej informacji.
 2. Wybierz miejsce spotkań dla całej rodziny do przegrupowania w przypadku inwazji zombie. Wybierz jedno miejsce poza domem  i jedno miejsce poza twoim sąsiedztwem w przypadku, gdy nie będziesz w stanie wrócić do domu od razu.
 3. Zrób listę kontaktów lokalnych, takich jak policja, straż pożarna, lokalny zespół walczący z zombie. Określ kontakt awaryjny aby reszta rodziny wiedziała, że żyjesz w przypadku gdy jesteś od nich oddalony.
 4. Zaplanuj trasę ewakuacji. Kiedy zombie są głodne nie przestaną zabijać, co oznacza, że ​​trzeba wyjechać szybko z miasta! Jest to również przydatne podczas strajku, naturalnych katastrof, sytuacji gdzie trzeba podjąć szybką ewakuację.

Niektórzy ludzie byli oburzeni, że za pieniądze podatników CDC zajmuje się fikcją. Akcja była jednak bardzo inteligentna, gdyż na inwazję zombie należy się przygotować tak samo jak na inne kataklizmy! U nas też słowo „Zombie” jest metaforą rozmaitych katastrof. Mam nadzieję, że uda nam się przygotować na wszystko!

Pełen artykuł znajdziecie na stronie CDC. Pomysł jak widzę jest rozwijany… pod tym linkiem możemy pobrać plakaty w formacie pdf. Plakaty są także rozsyłane za darmo ale obawiam się, że do Polski ich nie wyślą.

CDC jest gotowe, czuwa i zareaguje, jeśli nadejdzie taka potrzeba. A czy ZZ jest gotowe?


 • Spisaczek

  Przecież to tam już wisi od hoho kiedy 🙂

 • Dlatego napisałem, że jakiś czas temu a wisi od 2 miesięcy 🙂

 • Des

  Pojawiają się raz na jakiś czas takie ciekawostki. Coś podobnego znalazło się też na jakiejś innej ważnej (rządowej? wojskowej? możę właśnie służby zdrowia?) amerykańskiej stronie spory czas temu, ale teraz nie mogę tego znaleźć. Wracając, fakt, ja również miałem okazje czas temu jakiś o tym przeczytać ale dobrze, że ZZ o tym informuje tych co nie no-life’uja przed kompem 6< godzin dziennie.