Kody QR na Zombie Zone!

W związku z coraz częstszym przywłaszczaniem zdjęć z naszej strony, zdecydowaliśmy się dodatkowo zabezpieczyć je kodem QR. Fotografie z ZZ przeważnie wykorzystywane są na znanym portalu aukcyjnym… oraz na mniejszych „taktycznych” blogach, których ostatnio wyrosło nam jak grzybów po deszczu.

Nie chcemy umieszczać logotypu zajmującego połowę zdjęcia, dlatego w kolejnych naszych recenzjach zobaczycie kosmiczne biało-czarne kwadraty.

To co widzicie powyżej to dwuwymiarowy – kwadratowy – kod kreskowy, w którym został zakodowany adres www naszej witryny.

Zdajemy sobie sprawę, że tan kwadracik nie zabezpieczy nam w 100% zdjęć, ale może w pewnym stopniu zniechęcić amatorów cudzej własności.

QR kody są też prostym sposobem na integrację serwisu z Waszym telefonem. Wystarczy, że zeskanujecie kod iPhonem, smartfonem lub innym telefonem wyposażonym w aparat fotograficzny a błyskawicznie ZZ pojawi się na ekranie Waszego telefonu.

Do odczytania kodu należy zainstalować w telefonie czytnik kodów QR. Na rynku jest mnóstwo darmowych aplikacji. Poniżej zamieszczam dwie:

I-nigma – najbardziej popularny dekoder współpracujący z każdym telefonem wyposażonym w aparat fotograficzny.

Barcode Scanner – skaner współpracujący z telefonami na platformie Android.

W Polsce jest to wciąż nowinka technologiczna, jednak w Japonii są one w codziennym użyciu, głównie dzięki możliwości kodowania symboli Kanji/Kana. Dodatkowo pozwala na zakodowanie znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy jak również innych symboli określonych przez użytkownika.

Mamy kilka pomysłów na wykorzystanie kodów QR, jeżeli również macie jakieś ciekawe wizje to napiszcie o tym. Poniżej zamieszczamy kod, który połączy Was z… a zresztą sprawdźcie sami!


  • Na platforme iOs polecam, QuickMark.

  • Quarc

    Do zabezpieczenia zdjęć dodałbym jeszcze watermarki, ich usunięcie jest zazwyczaj trudne lub trwa trochę czasu 😉

    A tak poza tym można zrobić konkurs na łowcę kodów QR, które będą poukrywane w artykułach 😛